Príbeh mojej duše

Sv. Terézia z Lisieux

Autorkou tejto knihy je sčasti (ako to je aj vidieť) sv. Terézia z Lisieux (voláme ju aj sv. Terezka od Ježiška alebo tiež - celým rehoľným menom - Terézia od Dieťaťa Ježiša a Svätej Tváre). Zaujímavé je to, že na začiatku všetkého nebol jej úmysel napísať knihu a vlastne to čo písala, písala z poslušnosti k predstaveným kláštora. Ale najskôr v skratke jej životopis:
- narodila sa vo francúzskom mestečku Alencon. Keď mala 4 roky zomrela jej matka. Potom sa presťahovali do Lisieux, kde v 15 rokoch vstúpila do kláštora bosých karmelitánok. Zomrela mladá, vo veku 24 rokov.

Hlavnou časťou knihy sú autobiografické zápisky, v ktorých Terézia opísala svoj životný príbeh pred a po vstupe do kláštora. Skladá sa z 3 týchto zápiskov. Ako som uviedol na začiatku, vznikli z poslušnosti k predstaveným. (Ak chcete vedieť o tomto bližšie, prečítajte si túto, alebo jej podobnú knihu. Táto recenzia totiž slúži na to, aby vás dostala do štádia, keď sa rozhodnete prečítať ju.) Po jej smrti dali sestry tieto zápisky dokopy, za účelom priblížiť život tejto svätice a pomôcť dušiam (to ešte netušili koľkým).

Toto dielo môžeme rozdeliť na 5 častí:
1. Úvod - tvorí ho: Slovo k čitateľovi, v ktorom nájdete napríklad starú stredovekú modlitbu Flos Carmeli (Kvet Karmelu), či niekoľko poznámok, ktoré je podľa mňa dobré si pozrieť. Nasledujú Historické stopy karmelitánskeho rádu. Tu sa môžete oboznámiť so vznikom Karmelu a jeho životom. Potom nájdete dva Predslovy, jeden k slovenskému a jeden k francúzskemu vydaniu. Musím priznať, že som ich nečítal s veľkým nadšením. Ale každý je iný... . Zaujímavé sú Orientačné body Tereziánskej tematiky, ktoré pri čítaní určite neprehliadnite. Sú tu opísané hlavné body z Teréziinho života. Tie majú za účel lepšie vás oboznámiť s jej životom, aby ste chápali tomu o čom písala Terézia v zápiskoch v druhej časti knihy.

2. Autobiografické zápisky – tvorí ich: Úvod k Autobiografickým zápiskom, v ktorom sa dozviete o okolnostiach vzniku knihy a samotné Rukopisy A,B a C. V úvode som uviedol, že Terézia napísala túto knihu len sčasti. To preto, lebo ona sama je autorkou Rukopisov a všetko ostatné v tomto diele je práca jej spolusestier a samozrejme ľudí, ktorí toto vydanie pripravovali. Tieto Rukopisy spoločne s Orientačnými bodmi Tereziánskej tematiky sú podľa mňa najhodnotnejšou časťou tejto knihy. Rukopisy sú vzácne najmä tým, že v nich Terézia zanechala príklad svätosti s mnohými skúsenosťami, ktoré sú zároveň akoby jej učením alebo tzv. Malou cestou, o ktorej sa dočítate aj v samotnom diele.

3. Poznámky k Autobiografickým Rukopisom. Tie vedia asi najviac znepríjemniť čítanie samotných Rukopisov. V nich sú totiž nad niektorými slovami, či úryvkami indexy poukazujúce práve na túto časť. Ja som do nich nahliadol iba niekoľkokrát a som vcelku rád, že tomu tak bolo. Totižto, keď som pri čítaní nahliadol do týchto poznámok nemal som z neho taký osoh, hoci som vedel o niečo viac. Veď to už zistíte sami. Odporúčam pracovať s týmito poznámkami až pri opakovanom čítaní knihy, alebo jej časti. Na druhej strane neodrádzam nikoho aspoň to skúsiť nakoľko tam môžete nájsť aj celkom - pre pochopenie – užitočné vysvetlivky.

4. Dodatky. Tu nájdete mnoho zaujímavých vecí – od Teréziinho rodokmeňa cez Denný program v karmelitánskom kláštore v Lisieux až po Slovník mien. Sú tu tiež stručné údaje zo života svätice, udalostí po jej smrti, mená používané v diele ... . Každý koho zaujmú Rukopisy iste nájde aspoň niečo zaujímavé aj v tejto časti knihy. Na svoje si prídu hlavne tí, ktorí sa viac zaujímajú (alebo budú zaujímať) o Karmel.

5. Obrazová príloha. Tu nájdete fotografie Terézie, jej príbuzných, okolia, v ktorom žila atď.

„Keby plátno, ktoré namaľoval umelec, mohlo myslieť a hovoriť, iste by sa neponosovalo, že sa ho ustavične dotýka štetec, a ani štetcu by nezávidelo jeho osud, lebo by vedelo, že za svoju krásu nevďačí jemu, ale umelcovi, ktorý ho vedie. Ani štetec by sa nemohol pýšiť majstrovským dielom, ktoré vytvoril, lebo vie, že umelci bez rozpakov zápasia s ťažkosťami a niekedy si radi vyberajú slabé a nedokonalé nástroje...“

Toľko úryvok. Iste, celá kniha nie je písaná týmto spôsobom, ale nájdete tu mnoho takých podobenstiev. Ak stále váhate, či si máte túto knihu prečítať alebo nie, vedzte, že pomohla už tisícom ľudí a ja patrím medzi týchto vďačných čitateľov.

P.S.: Kniha je dostupná v Spolku sv. Vojtecha /SSV/ a ostatných kresťanských kníhkupectvách a taktiež je možné si ju vypožičať u Sestier Božského Vykupiteľa (pri Pastoračnom centre Opus Dei v Snine).

Johny


Späť