FPR a FER /1

Milí priatelia, bratia a sestry...
„Lebo nebeské kráľovstvo sa podobá hospodárovi, ktorý vyšiel.. najať robotníkov do svojej vinice.. I povedal im: Choďte aj vy do mojej vinice“ (Mt 20, 1-4). Odvtedy neprestajne zaznieva volanie Pána Ježiša, ktorým sa obracia na každého človeka, samozrejme, aj na nás...(Ján Pavol II., Christifideles laici 1-2).
Vinicou je celá Cirkev, ustanovená na tomto svete, ako spoločnosť. Katolícka cirkev jestvuje z diecéz a v diecézach. Diecéza je časť Božieho ľudu, zverená biskupovi (kán. 368-369), je rozčlenená do farností. Farnosť je Cirkvou, ktorá žije uprostred domov svojich synov a dcér (ChL;26a). Choďte aj Vy do mojej vinice. To je pozvanie pre laikov, aby sa zapojili do života našej farnosti. Lekár, ktorý operuje, nedokáže operovať sám. Rovnako ani kňaz vo farnosti nič nedokáže sám, preto potrebuje kvalitných spolupracovníkov – laikov. Po pol roku svojho pôsobenia medzi Vami, skúmajúc, všímajúc si situáciu, som sa rozhodol preto uskutočniť voľby farskej rady. A okrem toho aj personálne zmeny v niektorých službách pre farnosť, ktoré by som chcel zrealizovať, postupne najneskôr do roka svojho pôsobenia (1.7.). Ak budem cítiť potrebu a nevyhnutnosť tak urobiť. Robím tak teraz preto, lebo aj ja som potreboval čas na aklimatizovanie, zoznámenie so situáciou. Keďže využívam právo, ako nový farár vybrať si spolupracovníkov, s ktorými chcem spolupracovať pre dobro a plynulý chod farnosti, robím tak teraz po dôkladnom premýšľaní a zvážení okolností. Myslím, že je to celkom prirodzené a tak to vnímame v každej oblasti či už cirkevného alebo spoločenského života, že každý človek zastávajúci určitý úrad a s ním aj nesúci zodpovednosť zaň, chce mať pri sebe tím spolupracovníkov, ktorým dôveruje. Dnes Vám ponúkam na preštudovanie Štatúty, ktoré vydal ABÚ – Farskej pastoračnej rady, Farskej ekonomickej rady, tak ako by to malo fungovať aj u nás.
Kán. 536 § 1: Ak po vypočutí kňazskej rady diecézny biskup považuje za vhodné, v každej farnosti sa má ustanoviť pastoračná rada, ktorej predsedá farár a v ktorej veriaci v Krista spolu s tými, ktorí mocou svojho úradu majú pastoračnú starostlivosť vo farnosti, poskytujú svoju pomoc pastoračnej činnosti. § 2: Pastoračná rada má iba poradný hlas a riadi sa normami ustanovenými diecéznym biskupom.
Najprimeranejším názvom je „Farská pastoračná rada“. Kódex totiž nepozná názov „farská rada“. A keďže v diecéze má byť diecézna pastoračná rada (kán. 511-514) pre presné rozlíšenie bude najlepšie používať výraz „Farská pastoračná rada“.
Čo je to FPR?
Je farskou inštitúciou, ktorá pozostáva zo zástupcov veriacich farnosti – laikov a tiež rehoľníkov, ktorí spolu so zástupcami veriacich a kňazmi činnými vo farnosti pracujú na budovaní farnosti ako živého spoločenstva veriacich. Nemá byť zapletená do hospodárskeho a technického zabezpečenia farnosti, ale zaoberá sa výlučne pastoračnými záležitosťami a pomáha v tom, aby pastoračná práca vo farnosti bola dokonalou. Pomáha farárovi pri:
- ohlasovaní Božieho slova,
- slávení veriacich,
- vzdelávaní a výchove mládeže,
- podporovaní sociálnej spravodlivosti,
- starostlivosti o chudobných a starých ľudí,
- posilňovaní chorých,
- pri vedení ľudí k modlitbe, zvlášť rodinnej.
Teda je zameraná na liturgiu, modlitbu, predsviatostnú prípravu, katechézu, evanjelizáciu, manželstvo a rodinu, mládež, starostlivosť o chorých a starých – charitatívnu činnosť v plnom rozsahu. FPR sa modlí, spoznáva potreby farského spoločenstva, zamýšľa sa nad najvhodnejšími postupmi, radí kňazovi a spolupracuje s ním, oživuje farnosť a vnáša do jej života apoštolský zápal.

Späť <=   => Ďalej