Podpisová akcia mormónov/1

Drahí bratia a sestry!

V súvislosti s vyhlásením KBS o podpisovej akcii mormónov Vás chcem bližšie informovať o tejto sekte, ktorá zbiera podpisy pre zaregistrovanie sa na území Slovenskej republiky.

Bližšie o jej histórii a učení v nasledujúcich riadkoch:
Už niekoľko rokov a v posledných týždňoch stále častejšie brázdia naše mestá slušne oblečení mladí muži, ktorí chodia vždy vo dvojiciach, medzi sebou sa zhovárajú po anglicky a na hrudi nosia kartičku s menom. Väčšina ľudí vie, že ide o mormónov, prívržencov Cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní (CJKSND), ktorá bola založená 6. apríla 1830 v mestečku Fayette (štát New York).
Napriek tomu, že sa CJKSND považuje za kresťanskú cirkev, ekumenický dialóg s ostatnými cirkvami zavrhuje. Príčina tejto výlučnosti tkvie už v samých počiatkoch mormónstva. Budúcemu zakladateľovi CJKSND Josephovi Smithovi (1805 – 1844) sa ako 14-ročnému mladíkovi roku 1820 v modlitbe údajne zjavil Boh Otec spolu s Ježišom. Ježiš vraj Smithovi povedal, že nemá vstupovať do nijakej cirkvi, pretože „sa blížia ku mne svojimi ústami, ale ich srdcia sú vzdialené; učia ľudským prikázaniam, majú zdanie Božej milosti, ale jeho silu popierajú.“ Preto mormónski misionári tak radi hlásajú, že pôvodná Kristova cirkev odpadla od pravej viery krátko po smrti prvých apoštolov a že „Pán až prostredníctvom Josepha Smitha obnovil svoju cirkev a kňazstvo na zemi.“
Členovia sú presvedčení o jedinečnosti svojej cirkvi a čo je pre nich špecifické, sú presvedčení aj o tom, že sú nasledovníkmi autentického učenia, ktoré Ježiš odovzdal Nefitom po tom, ako po svojom zmŕtvychvstaní roku 34 navštívil Ameriku a založil tu svoju „americkú“ cirkev. Podľa Knihy Mormon sú totiž Nefiti tými „inými ovcami“, ktoré Ježiš spomína vo svojom evanjeliu (porov. Jn 10, 16). Veria, že všetky predošlé kresťanské cirkvi odpadli od pravej viery a že pravé a neporušené Kristovo učenie sa zachovalo iba v Knihe Mormon, bez ktorej nie je možné v plnosti porozumieť Božiemu slovu, ba očakávajú, že druhý príchod Ježiša Krista sa udeje práve na americkej pôde. Hlásajú, že v ich ústrednom šesťvežovom chráme, ktorý je dominantou Salt Lake City, bude raz Kristus konať posledný súd a že znovuzriadenie Sionu – nového Jeruzalema – sa uskutoční v Independence, v štáte Missouri.
Hoci hovoria o Bohu, Ježišovi, Duchu Svätom, vzkriesení, zmŕtvychvstaní, krste, spáse, teda o základných kresťanských pojmoch, ich obsah a výklad je neraz na míle vzdialený tomu, na čo sme zvyknutí z učenia tradičných kresťanských cirkví.
Veria síce v Trojicu (Boh Otec, Syn a Duch Svätý), robia však rozdiely medzi božskými osobami. Učia, že božstvo sa skladá z troch výrazných, oddelených osôb, pričom Boh Otec a Ježiš Kristus majú telo z mäsa a kostí a Duch Svätý je duchovná osoba.
Podľa tejto teórie bol aj kresťanský Boh Otec splodený iným bohom a jeho božskou manželkou, stal sa človekom a až po dosiahnutí dokonalosti sa stal Bohom našej planéty. Vo vesmíre však, podľa mormónov, navyše nie je jediným bohom. Okrem neho na iných planétach a svetoch vládne nespočetný zástup iných bohov…
Pozoruhodným je aj učenie o trojakom nebi. Podľa neho na to, aby niekto mohol prejsť večným napredovaním a stať sa bohom alebo bohyňou, musí absolvovať nebeskú svadbu, ktorá má platnosť i pre večnosť. Obrad uzavretia takéhoto večného sobáša sprevádzajú špecifické rituály v chráme, pri ktorých žena dostáva tajné meno, ktoré pozná iba ona a jej manžel. V súdny deň týmto menom muž vyvolá ženu z hrobu. Ak to neurobí alebo by zabudol manželkino meno, ona nemá možnosť povstať k novému životu. V minulosti boli napríklad mormóni známi tým, že praktizovali polygamiu (mnohoženstvo). Tisícky mormónskych mužov a žien však žije i naďalej, hoci tajne, v polygamných manželstvách (niektoré pramene udávajú, že takýchto rodín je vyše 50-tisíc), ba v posledných rokoch, keď sa volá po oživení pôvodných mormónskych ideálov, tento počet ešte vzrástol.
Odlišný je aj pohľad na Ježiša. Okrem toho, že mormóni učia, že Ježiš po zmŕtvychvstaní odišiel do Ameriky hlásať evanjelium pre tamojšie domorodé obyvateľstvo, tvrdia, že bol ženatý a mal veľa detí. Svadba v Káne Galilejskej, ktorá sa opisuje v Evanjeliu sv. Jána, je údajne jeho vlastnou svadbou. Toto tvrdenie má v mormónskej tradícii aj svoje vyústenie. Mormóni totiž veria, že práve Joseph Smith bol jedným z Ježišových potomkov. Ten Joseph Smith, o ktorom jeho nástupca Brigham Young vyhlásil: „Nijaký muž ani žiadna žena nemôže vojsť do Božieho kráľovstva bez súhlasu Josepha Smitha. Každý muž i žena musia mať osvedčenie od Josepha Smitha ako pas na vstup do príbytku, kde Boh a Kristus prebývajú“ (Journal of Discorses Vol. 7, roč. 1869, s. 289).
Typické pre mormónov je i to, že majú dva druhy bohoslužobných miestností. Jednak sú to modlitebne a chrámy, ktorých je v súčasnosti na celom svete 106 (v 32 krajinách). Tie však nie sú pre verejnosť prístupné a môžu do nich vstupovať iba takí členovia cirkvi, ktorí sú na to spôsobilí a majú odporúčanie miestneho biskupa – tzv. mormóni „v dobrom postavení“. Podľa určitých odhadov je to iba 25% zo všetkých členov, no spravidla reálny počet tých, ktorí majú do chrámu prístup je ešte nižší – iba 6%.
Pozoruhodné je aj to, že v mormónskych chrámoch nenájdete symbol kríža, ale naopak, najmä na niektorých z prvých chrámov vidno pentagram – symbol satanizmu.
Cieľ mormónov nie je vôbec skromný – chcú urobiť mormónov zo všetkých ľudí od stvorenia sveta.

Späť <=   => Ďalej