Sviatostný život vo farnosti/1

V dnešnej rubrike, chcel by som sa k Vám, drahí moji veriaci prihovoriť na tému: Sviatostný život v našej farnosti.
Sviatosti sú jednou z ciest medzi Bohom a človekom. Je to účasť na Božom živote, dialóg medzi človekom a Bohom. V sviatostiach Kristus vychádza v ústrety človeku a človek prichádza k nemu. Sviatosť je viditeľné znamenie neviditeľnej milosti.
Sviatosti, ako ich zachováva Cirkev v tradícii a odvodzuje z Písma Svätého, je celkovo sedem: krst, birmovanie, sviatosť kňazstva, sviatosť zmierenia, sviatosť pomazania chorých, sviatosť manželstva, sviatosť Tela a Krvi Kristovej - Eucharistia. Prvé tri sviatosti (krst, birmovanie, kňazstvo) možno prijať iba raz v živote, pretože ich prijatie poznačuje dušu nezmazateľným znamením a je trvalé. Ostatné štyri sviatosti je možné prijať opakovane.

KRST je prvá a základná sviatosť, bez ktorej nie je možné prijať ani ďalšie sviatosti.
Aké sú účinky krstu?
- pokrstený je vtelený v Krista a stáva sa členom Cirkvi, kresťanom;
- je vnútorne očistený od dedičného hriechu a od hriechov osobných;
- stáva sa novým stvorením, chrámom Ducha Svätého;
- získava nezmazateľné znamenie a trvalé začlenenie do Cirkvi.
Ako to bude platiť v našej farnosti:
- krstiť sa bude v každú sobotu o 9.00 hod.
- pred sviatosťou krstu o 8.30 hod. bude sv. spoveď a poučenie (piatkové náuky ruším).
Čo je potrebné predtým urobiť:
- jeden z rodičov nahlási krst vopred v kancelárii FÚ v úradných hodinách (priniesť rodný list dieťaťa).
Kto môže byť krstným rodičom?
- slobodní vo veku nad 16 r. (krst, sviatosť oltárna, sviatosť birmovania, bez týchto sviatostí nemôže zastávať úlohu krstného rodiča)
- tí, ktorí žijú v manželstve, musia byť sobášení v kostole a praktizujúci kresťania
(ostatní, ktorí nespĺňajú tieto podmienky, môžu byť len svedkovia krstu).

SVIATOSŤ MANŽELSTVA
Čo všetko treba k cirkevnému sobášu? Opýtal sa mladík zaujímajúci sa o svadbu v kostole. "Predovšetkým musí mať ženích nevestu a opačne, hovorí kňaz - inak to nepôjde. Primeraný vek, ktorý sa riadi podľa štátnych zákonov, u nás 18 r." Kňaz mohol ešte ďalej vypočítavať, ale úmyselne sa opýtal, prečo chce mať svadbu v kostole? Mladík odpovedal: "Je to super, je toho viac na videu. Kámoš mal tiež v kostole, veľmi sa mi to páčilo. V kostole je organ a farár to vie lepšie než úradník na matrike."
Napriek tomu, že každý pokrstený človek má právo na cirkevný sobáš a to i keď je pokrstený len jeden zo snúbencov, mali by pred takým rozhodnutím dobre porozmýšľať. Správne by bolo, keby svadbu v kostole žiadali len tí, ktorí majú vieru, žijú s Ježišom a chcú v manželstve vytvoriť trojuholník - muž-žena-Kristus.
Čo by malo platiť pre žiadateľov? O čo Vás žiadam?
1. Sobáš je potrebné nahlásiť v kancelárii FÚ 4 mesiace vopred (dohodnúť dátum a čas). Prečo 4 me-siace? (Aby sa stihli vybaviť potrebné náležitosti: náuky, ak je potrebný dišpenz atď.)
2. Je potrebné ísť na štátnu matriku spísať "Zápisnicu o uzatvorení manželstva" (k tomu je potrebné doložiť OP, rodný list). Vyplnenú štátnu zápisnicu doniesť so sebou na FÚ (najlepšie hneď pri prvom kontakte nahlásenia sobáša)
3. Spolu so štátnou zápisnicou priniesť aj svedectvo o krste, ak niektorá zo stránok je pokrstená mimo našej farnosti. Svedectvo o krste nesmie byť staršie ako 6 mesiacov.
4. Žiadatelia musia absolvovať predmanželské náuky. V prípade absolvovania predmanželských náuk mimo našej farnosti je potrebné doniesť potvrdenie. Predmanželské náuky žiadatelia absolvujú s kňazom a manželským párom. Osobne aj predmanželskú prípravu snúbencov s manželskými parmi hodnotím veľmi pozitívne a považujem to za veľký prínos pre farnosť.
Prosím vás, aby ste rešpektovali tieto pokyny, ak dokážeme na sobáš pamätať z každej stránky (napr. zaistiť si vopred sálu aj rok či pol roka vopred) a iné, nezabúdajme aj na duchovnú stránku. Nech to slúži k spokojnosti všetkých. Teraz prebieha kurz predmanželskej prípravy od 2.8. - 20.9. Najbližší kurz predmanž. prípravy bude od 11.10. - 29.11.2006.

Späť <=   => Ďalej